YSK’den deprem nedeniyle seçim erteleme çağrıları hakkında emsal karar – 2022

Merhaba,

Yüksek Seçim Kurulu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından seçimlerin ertelenebileceği tartışması sürerken emsal bir karara imza attı. İYİ Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’ün aktardığına göre Kurul, Elazığ 2. İlçe Seçim Kurulu’nun Güneykent (Elazığ) mahallesi muhtarlık seçiminin deprem nedeniyle ertelenip/ertelenemeyeceğine yönelik sorusuna, ‘Belirlenen tarihte seçimin yapılması gerektiği’ şeklinde karar verdi

Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde büyük bir yıkıma neden olurken, seçimlerin ertelenebileceği tartışması da siyasetin gündemine geldi.

Son AKP’nin kurucularından Bülent Arınç seçimlerin ertelenmesi talebinde bulunurken, muhalefet buna karşı çıkmış ve seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Tartışmalar sürerken YSK’den emsal niteliğinde bir karar geldi.

İYİ Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, YSK’nin bugünkü toplantısında Elazığ 2. İlçe Seçim Kurulu’nun Güneykent (Elazığ) mahallesi muhtarlık seçiminin deprem nedeniyle ertelenip/ertelenemeyeceğine yönelik sorusuna, ‘Belirlenen tarihte seçimin yapılması gerektiği’ şeklinde karar verdiğini aktardı.

SEÇİMLERİN ERTELENECEĞİ TARTIŞMASI

Deprem felaketinin ardından seçimlerin ertelenebileceği tartışması kamuoyunun gündemine gelmişti.

AKP’nin kurucularından eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, seçimlerin ertelenmesi talebinde bulunarak, “Devlet bürokrasisinin vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmasına odaklanması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım. Bu bir tercih değil zarurettir” demişti.

Muhalefet ise Arınç’ın açıklamasına tepki göstererek, seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin erteleneceğine ilişkin tartışmaya yönelik, “Bu ülke sana 20 yıl verdi. Darbe gördü sayende. Covid’de 5 maskeye muhtaç ettin. Ormanlarımız yandı, uçak bulamadın. Ekonomiyi çökerttin. Depremde yıkıldık. Hep beceriksizdin. Sana verecek 1 yıl değil, 1 günümüz bile yok. Bir beceriksizliğe daha katlanamayız. Seçimden korkma. Ya da kork, seçim zamanında yapılacak!” ifadelerini kullanmıştı.

Birgün


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

Rate this post

Yorum yapın