Savcı yine hapis istedi; İmamoğlu’nun “YSK üyelerine hakaret” davası ertelendi – 2022

Merhaba,

Ekrem İmamoğlu için hapis cezası istenen dava görüldü. Mütalaasını açıklayan savcı en üst sınırdan 4 yıl 1 ay ceza ve siyasi yasak istedi. Dava 14 Aralık’a ertelendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava Kartal Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

BASIN AÇIKLAMASI YASAĞI

Duruşma öncesi Kartal Kaymakamlığı, ‘toplanmaların genel güvenlik ve asayiş yönünden sakınca oluşturduğu’ gerekçesiyle Kartal Neyzen Tevfik Meydanı dışındaki tüm açık alanlarda basın açıklaması yapılmasını yasakladı. Adliye çevresinde de çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

Duruşma, FOX TV muhabiri Gülşah İnce‘nin ifadesiyle başladı. İnce, “FOX TV muhabiri olarak oradaydım. Görüntüler ayan beyan ortada. Ham görüntüleri ve haberi size gönderdim. Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkında sarf ettiği sözleri tırnak içinde alıntılayarak aynen İmamoğlu’na sordum. O da yanıt verdi. Başka TV kanalları da vardı” dedi.

İnce, İBB Başkanı’nın avukatı Gökhan Günaydın’ın “İmamoğlu sözlerine ‘Lafa bakarım laf mı diye, söyleyene bakarım adam mı?’ diye başladı. Siz soruyu nasıl sordunuz?” sorusuna “Sayın İçişleri Bakanı’nın bu sabah size söylediği… diyerek soruya başladım” yanıtını verdi.

Hâkim, “Bu sözlerin kime söylendiği belli. Bu dünyada bu (lafa bakarım laf mı diye adama bakarım adam mı) sözlerin Süleyman Soylu’ya söylenmediğini söyleyen varsa buraya gelsin” dedi. 

İmamoğlu’nun avukatı, bu ifadenin kayda geçirilmesini talep ederken, hâkim “Hakimler, kararlarıyla konuşur” yanıtını verdi.

Hâkim, İmamoğlu’nun avukatlarının diğer tanıklar Necati Özkan ve Murat Ongun’un dinlenmesi talebini reddetti.

İmamoğlu’nun avukatları reddi hâkim talebinde bulundu. Hâkim, bu talebin mahkemeyi uzatmaya yönelik olduğunu söyleyerek reddetti.

Savcı mütalaasında İmamoğlu hakkında en üst sınırdan ceza talep ederek siyasi yasak istedi.

Anadolu 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, reddi hakim taleplerinin görüşülmesi için 14 Aralık’a ertelendi.

Artı Gerçek, T24


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

Yorum yapın