Nebati’den yine yeni açıklamalar: KGF ile bilançosu bozuk şirketleri rahatlatırken Hazine üzerindeki riski artıracağız – 2022

Merhaba,

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, KGF destekli kredi paketi çalışması ile Hazine üzerindeki riski bir miktar artıracaklarını açıkladı. KGF’de ilk kez fatura karşılığı işlem yapılacağını belirten Nebati, “Krediye ulaşımda engeli olanlara kolaylık vereceğiz. Krediye ulaşımda zorluk yaşayanlar bilançosu kötü olanlar, biz bu yolla bu işi çözmüş olacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, TRT Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nebati enflasyonun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sorunu olduğunu belirterek enflasyonun Aralık’tan itibaren düşeceğini söyledi. Nebati, “Gelecek süreç enflasyonun daha az konuşulduğu ve başarılı adımların arka arkaya geldiği bir süreç olacaktır” diye iddia etti.

Nebati; “Gerek finansal, gerek makro ekonomik olarak tedbirlerimizi aldık, dünyada emtia fiyatlarının da sakinleşmesiyle enflasyon baskısından kurtularak gelecek yıl enflasyonun düştüğü ve bunun hissedildiği bir sürece girmiş olacağız.” diye ekledi.

Turizm gelirlerinin çok iyi olması sayesinde Türkiye’nin ödemeler dengesi ile ilgili bir sıkıntısı olmadığını idda etti.

“TOGG için gerekli teşvik verilecek”

Bakan Nebati TOGG’a ulaşım için bankaların gerekli teşvikleri vereceğini söyledi. Nebati konu hakkında “Kamu bankalarıyla görüşme gerçekleştirdik. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankalarımızla gerekirse kâr edilmeyecek şekilde TOGG’a ulaşım noktasında gerekli destekleri vereceklerdir.” açıklamasını yaptı. Kamuda da Togg’un kullanımı için alım garantisi yaptıklarını söylerken, Togg sayesinde cari açığın azalacağını ekledi.

KGF destekli kredi paketi

Nebati esnafa kredi desteği limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya çıkardıklarını hatırlatarak, bankaların kredi kullanırdırırken bilançoda kredi dönüşü kapasitesine baktıklarını ; A, B, C, D olarak değerlendirdiklerini ve kendilerinin hazırladığı KGF’de yüzde 75 hedef koyduklarını anlattı.

Nebati hazırlığı süren KGF’de ilk kez fatura karşılığı işlem yapılacağını da ekledi.

KOBİ’leri yaşatma hedefi çerçevesinde KGF destekli kredi paketi çalışması ile Hazine üzerindeki riski bir miktar artıracaklarını ilan etti.

Dövize, altına ihtiyacı olmayan kesimlere gitmesinin engelleneceğini vurguladı.

Krediye ulaşımda zorluk yaşayanlar bilançosu kötü olanların KGF ile dertlerinin çözüleceğini, krediye ulaşımda engeli olanlara kolaylık vereceklerini söyledi. Bakan, “Kamu bankalarımız elini taşın altına koydu, finans kurumlarımız, katılım finanslarımız ciddi bir performans ortaya koydular, her türlü özveriyi gösteriyorlar” dedi.

RESESYON TARTIŞMALARI

HMB Nebati’nin ekonomik büyüme tarafındaki açıklamaları şöyle:

Yolumuzu büyümeden yana çizdik, insanlar işlerini kaybetmeyecek, kepenkler, fabrikalar kapanmayacak.

İnsan odaklı baktığımız için sübvansiyonlar sağladık, imkanları insanların rahatlaması yönünde kullandık.

Şu anda Avrupa ne yapacağını gerçekten bilemiyor, Avrupa’da ciddi daralma görülüyor, ABD’de aynı şekilde daralma görülüyor, Türkiye büyüyerek yoluna devam ediyor.

Dünya önümüzdeki günlerde çok daha yüksek sesle resesyonu konuşacak, çok daha yüksek sesle Avrupa bu krizden nasıl çıkacak diye konuşacak, ABD aynı şekilde konuşmaya devam edecek, biz ise büyüyerek, üreterek, istihdam oluşturarak yolumuza devam edeceğiz.

Riyad’daki yatırım konferansında salon tamamen doluydu, bu Türkiye’ye ilginin tezahürüdür

Suudi Arabistan heyeti Aralık’ta yatırımcılarıyla gelecek

Dünya, TRT


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

Yorum yapın