Ekonomi Uzmanları Anketi: Küresel enflasyonda düşüş beklentisi var – 2022

Merhaba,

ifo Enstitüsü ve İsviçre Ekonomi Politikası Enstitüsü(KOF) “Ekonomi Uzmanları Anketi”, ekonomistlerin önümüzdeki dönemde küresel enflasyonda kademeli düşüş beklediğine işaret etti.

ifo ve KOF tarafından üç ayda bir gerçekleştirilen ankete göre, dünya genelinde enflasyon oranı yeni yılda yüzde 7,1’e, ardından gelecek yıl yüzde 5,8’e, 2026’da ise sadece yüzde 4,5’e gerileyecek.

ifo Araştırmacısı Niklas Potrafke, “Yıl başındaki beklentiler cesaret verici; çünkü uzmanlar bir önceki çeyreğe kıyasla enflasyon oranlarının biraz daha düşük olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, enflasyon çok yüksek bir seviyede kalmaya devam ediyor” dedi.

Batı Avrupa (yüzde 5,4), Kuzey Amerika (yüzde 5,2) ve Güneydoğu Asya’da (yüzde 5,3) 2023 enflasyon beklentileri küresel ortalamanın oldukça altında. Potrafke, “ECB’nin Aralık ayındaki faiz artırımları da Avrupa’da enflasyon beklentilerindeki düşüşe katkıda bulundu” dedi. ECB, Aralık ayında politika faizini 0,5 puan daha artırmıştı.

Buna karşılık, Güney Asya (yüzde 23), Güney Amerika (yüzde 25), Kuzey Afrika (yüzde 32) ve Doğu Afrika’da (yüzde 35’in biraz altında) enflasyon beklentileri yüksek olmaya devam etti.

Aralık anketine 133 ülkeden 1.537 ekonomist katıldı.

 

 

 

 

foreks.com


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

Yorum yapın