CHP ve İYİ Parti’den seçim erteleme talebine red – 2022

Merhaba,

AKP’nin eski kurmaylarından Bülent Arınç’ın dillendirdiği 2023 seçimini depremler nedeniyle erteleme talebi ve bu erteleme için Anayasa değişikliği önerisi ana muhalefet partileri CHP ve İYİP tarafından reddedildi. AKP kulislerinde 2023 seçimlerinin resmi tarihi 18 haziran yerine Kasım 2023’te veya 2024’teki yerel seçimlerle beraber yapılması planları tartışılıyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu Murat Yetkin ile yaptığı söyleşide net ifadeler kullanırken, İYİ Parti’nin red cevabı parti sözcüsünden geldi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, seçim tarihi tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Hem sürecin ve ülke sorunlarının etkin çözümü hem de Anayasamıza göre seçimlerin vaktinde gerçekleşmesi İYİ Partinin temel yaklaşımı olacaktır” dedi. İYİ parti lideri Akşener’in yarın Meclis grup toplantısında duruşu netleştirmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 ilde büyük yıkıma neden olan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından seçimlerin 18 Haziran’dan daha ileri atılacağına yönelik tartışmalar hakkında,  “Anayasa çok açık. Ancak savaş halinde seçim ertelenebiliyor. Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez. Hiç kimse anayasanın, yasaların dışında gerekçeler uydurarak kendisine özgü bir hukuk normu oluşturamaz. Anayasa var. ‘Türkiye hukuk devletidir’ diyorsak yapılamaz” dedi. Kılıçdaroğlu, seçim tarihinin derhal belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu gazeteci-yazar Murat Yetkin’in seçim tarihinin ertelenme tartışmaları hakkındaki sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın seçimlerin bir defaya mahsus ivedilikle ertelenmesi gerektiğine yönelik açıklamasını, “Ne demek bir defaya mahsus? Bu ifade, ‘bir kişiye bir sefere özgü bir hukuk normu oluşturalım’ demektir. Demokrasilerde böyle bir anlayış yoktur. Kabile devletlerinde bile bu olmaz. Kaldı ki anayasa hiçbir yoruma yer vermeyecek kadar gayet açıktır. Yine anayasada, hiç kimseye, sınıfa, zümreye imtiyaz tanınamaz diye bir madde de var” diye yorumladı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YSK’ya seçim erteletme girişiminde bulunup bulunmayacağına yönelik, “Buna kalkışacaklarını sanmıyorum. Hukuk, hukukun üstünlüğü, yargıçlarda vicdan varsa buna kalkışacaklarını sanmıyorum. Anayasaya göre hâkim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir” diye konuştu.

“Kimseye özgü hukuk normu oluşturulamaz”

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Seçimin ertelenmesi taleplerinin altında seçimden kaçma iradesi var. Ancak bu iradeyi YSK üzerinden hayata geçirmek yani kendi çıkarlarına göre bir defaya mahsus özel kararlar aldırmak istiyorlar. Sayın Arınç’ın açıklaması bunu gösteriyor.

Tekrar ediyorum; kimseye özgü hukuk normu oluşturulamaz. Yapılması gereken, ister erken seçim olarak 14 Mayıs, ister zamanında 18 Haziran olsun, ivedilikle seçim tarihinin belirlenmesidir. Seçimden kaçmanın hiç kimseye bir yararı yoktur. Ancak zararını tüm ülke çekecektir.” 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

Rate this post

Yorum yapın