Borsa İstanbul’un kapalı kalma süresine uzatma düşünülüyor… – 2022

Merhaba,

Bloomberg’e göre, geçen haftaki büyük deyetkililepremlerin ardından Çarşamba günü gecikmeyle işleme kapanan Borsa İstanbul’un planlanandan öteye kapalı kalmasını değerlendiriyor.

Tartışmalar hakkında doğrudan bilgi sahibi olan iki kişiye göre, piyasa düzenleyicileri, başlangıçta ilan edilen 15 Şubat’tan sonra borsada işlemlerin yeniden başlamasını geciktirebilir. Henüz bir karar verilmediğini, ayrıca hangi seçeneklerin tartışıldığı konusunda da ek ayrıntılar vermeyi reddettiklerini söylediler.

Borsa, 8 Şubat’ta ticareti askıya aldı ve 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından o gün yapılan işlemleri iptal etti. Bu yıl dünyanın en kötü performans gösteren hisse senedi piyasası olan gösterge Borsa İstanbul 100 Endeksi, geçen hafta açık kaldığı iki gün boyunca piyasa değerinden on milyarlar doları sildi.

Sermaye Piyasası Kurulu, borsa ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, Pazartesi günü Bloomberg ile temasa geçtiğinde kapanışın potansiyel olarak uzatılması hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu bugün SPK’nın kapısına giderek depremin ardından Borsa istanbul’u iki gün açık tutarak deprem bölgesindeki küçük yatırımcıları zarar uğrattıkları gerekçesiyle yöneticileri istifaya çağırdı.

Bloomberg


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

Yorum yapın