ABD’de faizler Wall Street ve hatta Fed’in düşündüğünden daha yükseğe gidiyor olabilir – 2022

Merhaba,

Geçen yıl, çoğu ABD’li yatırımcı ve merkez bankacısı enflasyonun ne kadar yükseleceğini hafife aldı. Şimdi onu geri getirmek için ne kadar yüksek faiz oranlarına gidilmesi gerektiğini hafife alıyor olabilirler.

Federal Rezerv’in kırk yıldır yürüttüğü en agresif kredi sıkılaştırma kampanyasına rağmen, ABD ekonomisi ve finansal piyasalar yeni yıla bir patlama ile başladı. Bordrolar yükseldi, perakende satışlar arttı ve hisse senedi fiyatları yükseldi.

Yapışkan olduğunu kanıtlayan ve Fed’in %2 hedefinin çok üzerinde seyreden bir enflasyon oranı ile birleştiğinde, merkez bankası Başkanı Jerome Powell ve meslektaşlarından işleri soğutmak için daha fazla faiz artırımı için bir reçete ortaya çıkmakta.

JPMorgan Chase & Co baş ekonomisti Bruce Kasman, “Fed’in piyasaların beklediğinden daha fazlasını yapması için olasılık var” dedi.

Risk, daha sıkı kredilerin sonunda ekonomiyi yakalaması ve tüketicilerin pandemi sırasında oluşturdukları finansal tamponları tüketmesi nedeniyle bir durgunluğu tetiklemesi. Bu ekstra tasarruflar – Moody Analytics baş ekonomisti Mark Zandi, hala 1,6 trilyon dolar kaldığını düşünüyor – ve hanehalklarının yükselen fiyatları ve borçlanma maliyetlerini atlatmasına izin veren canlı bir iş piyasası.

Yatırımcılar, Fed’in bu sıkılaştırma döngüsünde faiz oranlarını ne kadar artıracağına dair bahislerini zaten yükseltiyorlar. Şimdi ABD para piyasalarındaki işlemlere göre, federal fon oranının Temmuz ayında %5,2’ye yükseldiğini görüyorlar. Bu, sadece iki hafta önce %4,9’luk algılanan bir zirve oranı ve merkez bankasının şu anki %4,5 ila %4,75 hedef aralığıyla karşılaştırılıyor.

‘Hazırlıklı Kalın’

Ekonomistler, Fed’in ulaşacağı en yüksek nokta olan terminal faiz oranı olarak bilinen şeyin tahminlerini belirliyorlar. Deutsche Bank Securities baş ABD ekonomisti Matthew Luzzetti bu hafta, esnek bir işgücü piyasası, daha kolay finansal koşullar ve yükselen enflasyonu gerekçe göstererek tahminini %5,1’den %5,6’ya yükseltti.

Fed politika yapıcıları da kulağa daha şahin geliyor.

Bu yıl faiz oranlarına oy veren Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, salı günü yaptığı açıklamada, “Ekonomik görünümdeki değişikliklere yanıt vermek veya koşullardaki istenmeyen gevşemeyi dengelemek için böyle bir yol gerekliyse, daha önce beklenenden daha uzun bir süre boyunca faiz artışlarına devam etmeye hazır kalmalıyız” dedi.

Bu yıl oy hakkı olmayan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, perşembe günü yaptığı açıklamada, son toplantıda yarım puanlık bir artış için “zorlayıcı” bir durum gördüğünü söyledi.

Aralık ayındaki son tahmin turlarında, Fed politika yapıcıları medyan tahminlerine göre bu yıl %5,1’lik bir zirve oranı kaleme aldılar. Fed gözlemcileri, merkez bankası gelecek ay yeni tahminler açıkladığında daha yüksek bir sayı görmekten şaşırmayacaklarını söyledi.

Rowe Price Associates’in baş ABD ekonomisti Blerina Uruci, “Haziran ve Temmuz toplantılarında muhtemelen yürüyüşe devam edecekleri konusunda önemli riskler var. Fed’in Mart ve Mayıs aylarında da faiz artıracağını varsayarsak, yaygın olarak beklendiği gibi, bu fon oranı için hedef aralığı %5,5 ila %5,75’e çıkaracaktır” dedi.

Eski Uluslararası Para Fonu baş ekonomisti Ken Rogoff, bu hafta Bloomberg TV’ye verdiği demeçte, enflasyonu düşürmek için oranların %6’ya ulaşması durumunda şaşırmayacağını söyledi.

‘2023’te faiz artırmak 2024’te artırmaktan çok daha iyi’

Dış İlişkiler Konseyi’nde kıdemli bir araştırmacı olan Sebastian Mallaby, politikanın Fed’i seçim yılı 2024’ten ziyade bu yıl faiz artışlarıyla ilerlemeye doğru yönlendirmede rol oynayıp oynayamayacağını merak ediyor.

“Fed’in biraz sıkılaştırma yapması gerekiyorsa, bunu bir seçim yılında yapmamak çok daha iyi” dedi.

Herkes daha yüksek oranlara ihtiyaç duyan gemide değil. Pantheon Macroeconomics baş ekonomisti Ian Shepherdson, ekonominin yıl başındaki gücünün bir kısmını normalden daha sıcak kış havasına bağlıyor ve daha fazla artışın gereksiz bir durgunluk riski oluşturacağını savunuyor.

Yine de, bazı ekonomistleri sarsan sadece güçlü Ocak verileri değil. Ayrıca, iş piyasasının ve enflasyonun 2022’nin sonuna doğru daha önce düşünülenden daha güçlü olduğunu gösteren veri revizyonları.

Eski Beyaz Saray baş ekonomisti ve Harvard Üniversitesi profesörü Jason Furman, 14 Şubat’ta Brookings Enstitüsü’nde yapılan bir tartışmada, tüketici fiyatlarının geçen ay %0,5 oranında arttığı haberinin ardından “Enflasyon daha da kötüye gidiyor” dedi.

Furman, şu anda altta yatan enflasyon oranını %3,5 ila% 4 arasında sabitliyor. Bu, altı ay öncesine göre önemli ölçüde düşük olsa da, Fed’in olmasını istediği yerin çok üzerinde.

Perşembe günkü bir rapora göre, bir başka enflasyon göstergesi olan üretici fiyatları, Ocak ayında beklenenden daha yüksek açıklandı ve haziran ayından bu yana en büyük artışa işaret etti.

‘Rahatlamak için erken’

Powell, dezenflasyonist sürecin başladığını açıkladı, ancak Fed’in hedefine geri dönüş yolunun uzun ve engebeli olacağı konusunda da uyardı.

Fed başkanı, işçilere olan talebin arzı aştığını ve ücretlerin Fed’in %2’lik fiyat hedefiyle tutarlı olamayacak kadar hızlı yükseldiğini savunarak, potansiyel enflasyonist baskının kaynağı olarak işgücü piyasasına odaklandı.

Bordrolar son üç ayda ayda Powell’ın denge ile tutarlı olduğunu söylediği kabaca 100.000’in çok üzerinde ortalama 356.000 arttı – – işsizlik 1969’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Şirketler, ekonomi pandemi kilitlenmelerinden çıkarken personel alımında bu kadar zor zamanlar geçirdikten sonra işçileri işten çıkarmakta çekincelere sahip. İşgücü piyasası ayrıca, büyük Baby Boom neslinden giderek daha fazla işçi emekli olduğu için uzun vadeli yapısal gerginliklerle karşı karşıya.

Exante Data’nın kurucusu Jens Nordvig, “Fed’in sakinleşmek için herhangi bir nedeni olduğunu söylemek için çok erken” dedi.

Bloomberg


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

Yorum yapın